Aktualności

PROJEKT_CYBER.MIL

Autor: Małgorzata Parafiniuk

   W roku akademickim 2023/2024 nasza Uczelnia przystąpiła do Projektu Akademia _CYBER.MIL realizowanego na zasadzie porozumienia Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Edukacji i Nauki.
    Celem Projektu jest popularyzowanie wizerunku Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej oraz jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej, jako atrakcyjnego i innowacyjnego miejsca do podjęcia pracy i służby oraz rozwoju kariery zawodowej dla ekspertów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i informatyki, a tym samym zwiększanie potencjału i zdolności oraz ogólnego poziomu bezpieczeństwa RP. Cel ten planuje się osiągnąć poprzez wsparcie uczelni w realizacji programów kształcenia na kierunkach technicznych, związanych z obronnością państwa, kształcenie i przygotowanie profesjonalnych kadr na potrzeby instytucji administracji państwowej oraz wojskowej w obszarze bezpieczeństwa teleinformatycznego.
   W projekcie weźmie udział 16 uczelni z całego kraju. Zakłada się przeprowadzenie cyklu 4 wykładów prowadzonych przez wysokiej klasy specjalistów w obszarze szeroko rozumianego cyberbezpieczeństwa i IT, wykładowców z uczelni wojskowych oraz przedstawicieli Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, Jednostek Podległych, a także Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa. 
    Cyberbezpieczeństwo jest jednym z celów strategicznych w obszarze bezpieczeństwa naszego państwa i zapewnia ochronę kluczowym sektorom gospodarki, obywatelom oraz przedsiębiorcom. To obszar wymagający stałego rozwoju i rozbudowy. Pomysłowość hakerów i cyberprzestępców właściwie nie ma granic, a metody ich działania są coraz bardziej zaawansowane. Pojawiają się ciągle nowe zagrożenia.
Celem Akademii_CYBER.MIL jest popularyzowanie wiedzy, budowanie świadomości o zagrożeniach oraz zainteresowanie studentów szeroko rozumianym obszarem IT i cyberbezpieczeństwa.

Cele szczegółowe Projektu:

  • Popularyzowanie wiedzy, budowanie świadomości o zagrożeniach oraz zainteresowanie studentów szeroko rozumianym obszarem IT i cyberbezpieczeństwa.
  • Przedstawienie środowisku akademickiemu zasad funkcjonowania i procesów zachodzących w krajowym oraz resortowym systemie cyberbezpieczeństwa.
  • Zaprezentowanie wybranych/najczęstszych zagrożeń i negatywnych zjawisk występujących w cyberprzestrzeni.
  • Inspirowanie i zachęcanie środowiska akademickiego do podejmowania służby i pracy w jednostkach organizacyjnych resortu obrony narodowej oraz nauki na uczelniach wojskowych.

Koordynatorem projektu z ramienia Uczelni jest ppłk rez. dr Dariusz Brążkiewicz.

flagi.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Uczelnia dostępna dla wszystkich, numer POWR 03.0500-00-A050/20

O projekcie

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce oraz o naszej polityce prywatności.  Czytaj więcej